W jaki sposób zarejestrować samochód zabytkowy?

Home / W jaki sposób zarejestrować samochód zabytkowy?

Etapy

  • 1.Podstawą jest to aby samochód miał co najmniej 35 lat w województwie Mazowieckim.
  • 2.Chcąc zarejestrować pojazd jako zabytkowy, na początek musimy udać się do rzeczoznawcy samochodowego. Po stosownych oględzinach osoba ta wydaje opinię techniczną dotyczącą naszego pojazdu.
  • 3.Na podstawie tej opinii wspomniany rzeczoznawca do spraw techniki samochodowej jest w stanie wystawić białą kartę pojazdu zabytkowego.
  • 4.Kolejny krok polega na uzyskaniu zgody konserwatora zabytków. Może to nastąpić po zapoznaniu się z wystawioną opinią oraz białą kartą przez wojewódzkiego konserwatora zabytków. Jeśli w tym momencie wszystko będzie w porządku, to otrzymamy pozytywną decyzję.
  • 5.W dalszej kolejności należy udać się do okręgowej stacji kontroli pojazdów, aby nasze auto przeszło badanie techniczne. Trzeba jednak zaznaczyć, że chodzi nam o ustalenie zgodności z warunkami technicznymi dla pojazdu zabytkowego – takie badanie różni się nieco od tego typowego.
  • 6.Na koniec pozostają już tylko odwiedziny w wydziale komunikacji, które niestety wiążą się z wieloma formalnościami. Do wniosku o rejestrację pojazdu zabytkowego dołączamy wszystkie dokumenty, które są wymagane przy każdej innej rejestracji samochodu.

Zalety auta zabytkowego

Dla miłośników zabytkowych aut najbardziej liczy się fakt, że należą oni do relatywnie wąskiego grona szczęśliwców, którzy mogą pochwalić się takim pojazdem.

Posiadanie samochodu zabytkowego gwarantuje właścicielowi satysfakcję, która wynika z faktu, że jego auto wyróżnia się wśród innych pojazdów na polskich drogach. Zapewniają mu to żółte tablice rejestracyjne, które spotyka się nieporównywalnie rzadziej niż te standardowe.

Właściciele takich samochodów mogą brać udział w różnych imprezach organizowanych przez konkretne kluby miłośników klasyków motoryzacji, np. Rajdy Pojazdów Zabytkowych. Regularnie odbywają się również targi pojazdów zabytkowych, na których można je eksponować.

Poza tym samochód zabytkowy nie musi przechodzić regularnych przeglądów technicznych, tak jak jest to wymagane w przypadku innych pojazdów. Wystarczy, że właściciel wykona je raz, w momencie starania się o wpis do ewidencji.

Jeśli nasz pojazd został sprowadzony z zagranicy, to również nie musimy się martwić wprowadzaniem jakichkolwiek modyfikacji, które są konieczne w przypadku zagranicznych samochodów. Zabytkowe auto nie musi spełniać tego typu wymogów technicznych, aby mogło uczestniczyć w ruchu drogowym. Ponadto sprowadzanie takiego pojazdu nie będzie się wiązało z opłatą za cło i akcyzę, w tym wypadku obowiązuje też niższy VAT.

Dodatkowo posiadacze samochodów na żółtych blachach mają możliwość wykupienia ubezpieczenia jedynie na czas, kiedy rzeczywiście będą z nich korzystać. Posiadanie aktywnego OC przez cały rok nie jest wymagane, jeśli samochód zabytkowy stoi nieużywany. Ponadto można zawiesić ubezpieczenie na jakiś czas, choćby na miesiąc. Jeśli oprócz zabytku mamy też inny pojazd, to doskonale wiemy, że nie jest to dozwolone w przypadków zwykłych samochodów. Zdarzają się też zniżki na ubezpieczenie OC dla właścicieli pojazdów zabytkowych.

Wady zabytkowego auta

Posiadanie auta zabytkowego wiąże się też z kilkoma minusami. Pierwszy z nich (w zasadzie najważniejszy) dotyczy kosztów, z jakimi musimy się liczyć.

Powinniśmy się bowiem przygotować na wydatek rzędu co najmniej kilkuset złotych. Tak naprawdę sporo zależy od rzeczoznawcy, którego wybierzemy do naszej sprawy. Na rynku istnieje wielu specjalistów, każdy z nich jednak ma inny cennik usług. Dlatego warto sprawdzić, ile pieniędzy może nas wynieść przygotowanie odpowiedniej dokumentacji przez rzeczoznawcę. Należy upewnić się czy dany Rzeczoznawca jest wpisany na Listę Rzeczoznawców Samochodowych Ministra Infrastruktury, żeby nie było problemu z uzyskaniem wpisu do ewidencji zabytków ruchomych techniki.

Warto dodać, że żółte tablice rejestracyjne są droższe niż te standardowe. Ponadto nie mamy możliwości wykupienia indywidualnych tablic dla takiego samochodu. Raczej nie jest to dużym problemem, ponieważ auto na żółtych tablicach i tak się wyróżnia, może nawet bardziej.

Kolejnym minusem jest fakt, że takie auto nie może być wykorzystywane w celach zarobkowych, np. jako taksówka. W tym przypadku należy dokonać dodatkowo badania techniczne do przewozu osób.

Na koniec warto wspomnieć, że proces rejestracji pojazdu z żółtymi tablicami trwa dłużej niż w przypadku standardowej rejestracji samochodu.

ZAUFAJ NASZEMU DOŚWIADCZENIU ORAZ SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI I ZAREJESTRUJ SWÓJ ZABYTEK